Představujeme strategii Martingale

V dnešním příspěvku vám detailně ukážeme, jak (ne)funguje sázkařský systém Martingale. Ten je sice prioritně určen pro ruletu a podobné hazardní hry, nicméně jistí spekulanti ho dokázali aplikovat i ve světě sportovního sázení. Jedním dechem je však nutné dodat, že tento tah jim příliš nevyšel.

Vklad nebezpečně rychle narůstá

Sázíte, dokud nevyhrajete, i takto by se v několika slovech dala shrnout sázkařská taktika Martingale. Její pointa spočívá v tom, že pokud vaše sázka nebude úspěšná, na další musíte vsadit dvojnásobek předchozího vkladu. Tento proces se opakuje, dokud váš tiket bude vyhodnocen jako úspěšný. Jak jsme již zmínili, strategie Martingale se nejčastěji používá při ruletě. Při sázce na správnou barvu políčka máte více než 48% šanci na výhru, ale to vám předem nezaručuje zisk. Pokud budete stále prohrávat, váš vklad bude nebezpečně narůstat, což se vám v konečném zúčtování nemusí vyplatit.

Martingale zkusil zřejmě každý sázkař

Při sportovním sázení není tato strategie oblíbená a na mnoha sázkařských webech je spíše kritizována. Možná si to mnozí ze sázkařů ani neuvědomují, ale občas Martingale jistým způsobem používají. Určitě se vám stalo, že vám tiket nevyšel a své ztracené peníze jste okamžitě chtěli získat zpět. Postupně jste zvyšovali a zvyšovali svůj vklad, podstupovali stále vyšší riziko a hlavně ztrácely nad sebou kontrolu. Pravidla této strategie spočívají v práci s dvojnásobkem, a tedy při sázení byste měli hrát jen s kurzem 2,00. I to je jedním z faktorů, proč se na konci hry nebudete těšit z velkého zisku. V následujícím příkladu vám dokážeme, že strategie Martingale není výhodná.

Začali jsme sázet s částkou 5 eur a vždy jsme tipovali kurz v hodnotě 2,00. Prvních pět tipů nám ale nevyšlo, a tak jsme do šesté sázky musely podle matematické posloupnosti dvojnásobku vložit 160 eur. Tentokrát jsme měli štěstí a s kurzem 2,00 jsme vyhráli 320 eur. Když však od této výhry odečteme všechny předešlé vklady, zjistíme, že celkově jsme vydělali jen zanedbatelných 5 eur.

Zbytečné riziko, které se nevyplatí podstupovat

V uvedeném příkladu jsme zůstali v zelených číslech, což je rozhodně fajn. Pokud bychom však v podobném tempu pokračovali dál, museli bychom do hry vložit stovky eur jen proto, abychom v čistém získali směšných 5 až 10 eur. Je třeba si rovněž uvědomit, že pokud bychom chtěli díky strategii Martingale skutečně vydělat, museli bychom podobným stylem tipovat zápasy alespoň s kurzem 2,50. Tento kurz je již poměrně vysoký, což snižuje pravděpodobnost výhry. Sázková kancelář Tipsport vypsala jeden víkend kurz 2,50 pro základní sázky různých sportů celkově 26krát a představte si, že jen 7krát byl tento kurz výherní. I tato statistika dokazuje, že sázkařský systém Martingale není příliš vhodný pro tipování sportovních zápasů.

Foto: ©Focus Pocus LTD/fotky&foto, ©George Serban/fotky&foto