Jak tipovat podle Kellyho strategie

Opět vám přinášíme další příspěvek ze seriálu sázkových strategii. Tentokrát si představíme taktiku, která je pojmenována podle jeho zakladatele Johna Larryho Kellyho, Jr. Její prioritou je na základě pravděpodobnosti určit pro sázkaře správnou výši vkladu na tiketu.

Jednoduchá rovnice určí váš vklad

Kellyho strategie je jakýmsi mixem dvou strategií, kterým jsme se již věnovali. Podobně jako při taktice Value Betting je nejdůležitější váš odhad pravděpodobnosti na výsledek konkrétního zápasu. Rovněž ovlivňuje i money management, tedy správné hospodaření se svým kapitálem. Tentokrát však nemusíte hledat „hodnotné kurzy“. Úplně stačí, když zápas podrobíte důkladné analýze, využijete své sázkařské zkušenosti, nezanedbáte žádný detail o zápase a následně se pokuste určit pravděpodobnost výhry. Váš odhad je důležitý a podle něj přijdete na to, kolik procent z vašich finančních prostředků byste měli do hry vložit. Konkrétní číslo zjistíte podle rovnice, která na první pohled možná vypadá komplikovaně, ale ve své podstatě je velmi jednoduchá.

V = (PR x KZ) – 1 / KZ – 1

Poznámka: Písmeno „V“ představuje výši vkladu, zkratka „PR“ znamená pravděpodobnost výhry a „KZ“ označuje samotný kurz sázkové kanceláře.

Kellyho strategie v praxi

Pro lepší představivost uvedeme příklad z duelu mezi FC Liverpool a Manchesterem United. Mírným favoritem zápasu jsou svěřenci Jürgena Kloppa. Na jejich vítězství sázková kancelář Tipsport vypsala kurz 2,07, což představuje 48procentní pravděpodobnost výhry. Pokud se po detailní analýze s tímto odhadem neztotožňujete a myslíte si, že The Reds mají například až 50procentní šanci na výhru, velmi rychle si zjistíte, jakou částku ze svého money managementu máte vložit do hry. V= (0,45 x 2,07) – 1 / (2,07 – 1) = 0,033 – tedy 3,3 %.

Kellyho strategie se někdy využít nedá. Pokud dosadíte dané číslo do rovnice a vyjde vám negativní číslo, nemá význam na zápas sázet. Zmíněná taktika už nemá žádné jiné úskalí, jen potvrzuje to, abyste se neustále vzdělávali a získávali ve světě sázení cenné zkušenosti.

Foto: pixabay.com