Respektujte vliv počasí na výsledky zápasů

Dalším zajímavým tématem, které jsme se pro vás rozhodli zpracovat, je vliv počasí na sportovní výsledky. Dozvíte se, jak povětrnostní podmínky ovlivňují průběh zápasu, a možná se dočtete také o takových detailech, které by vás ani nenapadly.

Déšť komplikuje zejména tenisové zápasy

Nejčastěji pozorujeme vliv počasí při tenisových zápasech. Častokrát se totiž stane, že musí být zápas pro déšť přerušen. Na antukových turnajích se dá ještě malá přeháňka akceptovat, ale na tvrdém povrchu či trávě je přerušení hry nezbytné. Je to velká nepříjemnost, zejména pro hráče, který v zápase vyhrává a daří se mu mnohem víc než soupeři.

O něco specifičtější je tento jev na grandslamových turnajích. Největší stadiony jako Rod Laver Arena nebo centrální kurt v All England Clubu disponují zatahovací střechou, která během několika minut mění přírodní podmínky na halové. Možná si myslíte, že je to maličkost, ale nejenže se mění klimatické podmínky, ale mění se i odskok míčků a také se zvýší rychlost hry.

Déšť komplikuje podmínky i fotbalistům či vrcholových atletům. Dokonale jsme se o tom mohli přesvědčit na MS v atletice, které hostil čínský Peking. Kvůli lehkému dešti byly v posledním dni šampionátu dráhy pro běh, hod oštěpem či skok do výšky mokré. Zejména při technických disciplínách velmi záleží od rozběhu, avšak na kluzkém podkladu jen málo sportovců podalo svůj ideální výkon. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na sporty jako Formule 1 či cyklistika, kde počasí také dokáže zamíchat kartami.

Nesnesitelné teplo vyčerpává

V průběhu uplynulých dní jsme měli možnost vidět, jak počasí ovlivňuje průběh i samotný výsledek fotbalových utkání. Během letních měsíců panovalo na našem území místy až nesnesitelné teplo, se kterým se museli poprat i samotní fotbalisté. Ani časté přestávky na občerstvení často nepomohly. Každoročně můžeme taková horka sledovat i na tenisovém Australian Open, kde teploty mnohdy šplhají k 40 °C. O to více musí tenisté a tenistky zapracovat na své kondici, aby předešli skrečím či různým zdravotním problémům přímo na kurtu. Naopak vysoké teploty přejí sportům jako plážový volejbal, plážový fotbal nebo plavání.

Vysoká nadmořská výška každému nevyhovuje

Když už mluvíme o povětrnostních podmínkách, je třeba zmínit i vliv nadmořské výšky. Krásným příkladem jsou fotbalové zápasy jihoamerické kvalifikace. Specifické jsou zejména setkání v hlavním městě Bolívie, La Paz. Stadion totiž leží v nadmořské výšce 3650 metrů nad mořem, což má za následek vyčerpání i dýchací problémy. Před několika lety na těžké podmínky doplatila i nejlepší fotbalová reprezentace podle žebříčku FIFA. Argentinské hvězdy jako Mascherano či Di María museli použít kyslíkové masky a Lionel Messi dokonce během přestávky zápasu zvracel. Podobné podmínky můžeme vidět i na tenisovém turnaji v ekvádorském Quitu, kde v roce 2015 raději nestartoval ani jeden hráč z TOP 10.

Foto: ©Sergej Khackimullin/fotky&foto