Když v zápase rozhodují detaily

Sportovní utkání často přinášejí nervydrásající souboje, ve kterých na první pohled maličkosti mohou hrát důležitou roli. V následujícím článku si můžete přečíst o zajímavých detailech, které mají mnohdy velký vliv na výsledek zápasu. Věděli jste například, že v hokeji má domácí tým delší čas na střídání?

Doma je doma

Už v mnohých článcích jsme mluvili o tom, co byste měli sledovat při tipování zápasů. Aktuální forma, vzájemné zápasy, domácí prostředí či zranění hráčů. Tyto faktory sice nemůžeme považovat za detaily, ale na chvíli se přece jen zastavím při výhodě domácího hřiště.

Co se týče fotbalu, výhodou může být i netypický umělý trávník, na kterém se hra velmi zrychluje, i odskok míče je jiný než na klasické trávě. Speciální jsou také kvalifikační zápasy v Jižní Americe, kde jsou stadiony postaveny ve vysoké nadmořské výšce. Tento jev způsobuje problémy s dýcháním, únavu, která se zejména v závěru zápasu může projevit. Podívejme se na zápasy takové Bolívie. V kvalifikaci na MS zdolala doma Uruguay 4:1, remizovala s Argentinou a prohrála jen 2 z 8 duelů.

Abychom nemluvili jen o fotbale, s domácím prostředím souvisí i jedna hokejová zajímavost. Během zápasů mistrovství světa je mnohem výhodnější být v zápise utkání veden jako domácí. Důvod je jednoduchý. Domácí tým má o něco delší dobu pro střídání, trenér tak může lépe reagovat na to, koho na led soupeř posílá. Je to detail, který je z pohledu taktiky mimořádně důležitý.

Detaily rozhodují i tenisové zápasy

Zatímco v atletice dělí sportovce od vítězství setiny, v tenise milimetry. Díky moderní technice jestřábího oka se ale dá sporným situacím předejít a tak i malé chyby rozhodčích nemají na zápas vliv. Jestřábí oko je ale třeba použít v pravý čas. V tomto směru na tom není příliš dobře Andy Murray, který s úspěšností jestřábího oka doslova bojuje. Při bílém sportu osud zápasu závisí i na podmínkách i povrchu, na kterém se hraje. Zejména grandslamy mají svá specifika. Pokud zápas přeruší déšť a zatáhne se střecha, hra zápasu se diametrálně změní. Hra je v halových podmínkách rychlejší a samozřejmě je i jiné klima. Možná ještě větší vliv na výsledek zápasu než povětrnostní podmínky má samotná psychika.

Cestování, únava i nahuštěný program

Zejména v závěru sezóny se na výkonech sportovců může podepsat únava, která je způsobena náročným cestováním. Hokejové týmy KHL Vladivostok a Chabarovsk jsou na tom v tomto ohledu nejhorší a během sezóny procestují více než 100 tisíc kilometrů. Rovněž bývá problémem nahuštěný zápasový program. Většina světových klubů musí tak disponovat širokým kádrem, protože odehrát 10 utkání měsíčně je mimořádně náročně. Proto je důležité vysledovat před samotným zápasem aktuální sestavu, abyste nevsadili na tým, který nastoupí pouze s Béčkem.

Foto: ©Vitaly Krivosheev, ©ronniechua /fotky&foto