Jaké známe sázkové kurzy

V dalším článku vám přinášíme krátký pohled na sázkové kurzy, se kterými se můžete setkat ve světě sázení. Pokud jste si mysleli, že existují pouze desetinné kurzy, mýlili jste se. Je jich totiž mnohem více a každé z nich mají svá specifika.

Základem je faktor pravděpodobnosti

K sázení sportovních zápasů neodmyslitelně patří i sázkové kurzy. Denně jich v nabídce sázkových kanceláří najdete několik tisíc, a čím více je na svůj tiket přidáte, tím je vaše možná výhra vyšší. U nás se používají zejména desetinné kurzy, se kterými se již setkal asi každý. Vznikají na základě pravděpodobnosti, která je v tomto směru klíčová.

Princip je velmi jednoduchý.

Číslo 100 vydělíme pravděpodobností na výhru konkrétního týmu či remízu a dostaneme sázkový kurz.

Když si vezmeme soutěžní loterii, kde se losuje z 80 míčků, šance na vylosování každého čísla je stejná. Matematicky vychází šance, respektive pravděpodobnost na jedno číslo v podobě 1,25 %, což je v přepočtu na desetinné kurzy 80. Čím více se míčků losuje, pravděpodobnost na vytažení vašeho čísla stoupá a kurz klesá. Při sportovních zápasech bookmakeři berou v úvahu všechny potřebné detaily o daném setkání a na základě pravděpodobnosti určují i samotné kurzy. Většinou jsou kurzy nastaveny tak, aby na tom neprodělala hlavně sázková kancelář. Občas ale mají sázkové kanceláře různé kurzy, což využívají milovníci taktiky Surebets.

Zlomkové kurzy mají své kouzlo

Jak jsem již zmiňoval, desetinné kurzy jsou nejpopulárnější. Jsou přehledné a velmi snadno se s nimi manipuluje. Jednoduše se mezi sebou násobí, dokud vám nevznikne výsledný kurz, který znásobíte svým vkladem. O něco netypičtější jsou tzv. zlomkové kurzy, které se využívají zejména ve Velké Británii. Nazývají se také britské a populární jsou zejména při koňských dostizích. Určitě jste se setkali s kurzy 3:1 („tři ku jedné“) a podobně. Pozor, tento zlomek není stejný jako desetinný kurz 3,00 ,jak by si mnozí z vás mysleli. Zlomkové sázky vyjadřují pouze čistý zisk vzhledem k vsazené částce.

Princip výpočtu je opět jednoduchý.

Čitatele vydělíte jmenovatelem a přičtete číslo 1. V našem případě (3:1) se tak zlomek rovná desetinnému kurzu 4,00. Zkouškou správnosti se o tom přesvědčíme. Při sázce na kurz 4,00 za 1 euro byste v čistém vyhráli právě 3 eura, což je hodnota zlomkového kurzu.

Jiný kraj, jiný mrav

Mimořádně zajímavé jsou i americké kurzy. Jako jediné obsahují i minusové kurzy a velmi často se manipuluje s částkou 100 dolarů.

Například kurz -150 znamená, kolik peněz potřebujete vsadit právě na to, abyste získali v čistém vašich 100 $. Naopak plusový kurz +200 vám ukazuje, kolik můžete získat, pokud si vsadíte za 100 dolarů.

V našich zeměpisných šířkách se tento styl sázení prakticky vůbec nepoužívá, a proto nám může připadat komplikovaný. Často se využívá zejména při online sázkách.

I na asijském kontinentu mají různé sázkové kurzy: malajské, indonéské či hong-kongské. Ty jsou odvozeny od těch nejpopulárnějších kurzů a mají prakticky stejný základ. V běžném životě se s nimi ale vůbec nesetkáte, ledaže byste si chtěli vsadit na závody F1 přímo na okruhu v malajském Sepangu.

Tento článek patří do seriálu Škola sázení

 1. Na jaký sport sázet?
 2. Všechny typy sázek
 3. Jak sázet? Jednoznačně přes internet!
 1. Jaké známe sázkové kurzy?
 2. Jak bookmakeři nastavují kurzy?
 1. Výběr kvalitní sázkové kanceláře. V naší redakci doporučujeme Fortunu a Tipsport. Klidně si otevřete hráčský účet v každé. Pokud se zaregistrujte do více sázkových kanceláří, můžete si vsadit na daný zápas v té společnosti, která vypsala nejvyšší kurz a kromě toho využít více vstupních bonusů, sázky bez rizika a různé promo-akce.
 1. 5 skvělých rad jak sázet
 1. Bankroll management – práce s penězi
 2. Veďte si sázkařské záznamy
 1. Sázení jako práce
 2. Dobré a špatné série
 3. Psychologie tipování

Foto: ©GAUTIER22, ©George Serban /fotky&foto