Jak bookmakeři nastavují kurzy

V nabídce sázkových kanceláři každodenně najdete zajímavý mix kurzů z různých sportovních odvětví. Víte ale vůbec, jak tyto kurzy vznikají a co vlastně znamenají? Pokud ne, určitě si přečtete následující příspěvek, ve kterém se všechny podstatné informace dozvíte.

Na každém zápase se podílí několik odborníků

Nastavování kurzů je z pohledu sázkových kanceláří naprosto klíčové. Vznikají na základě pravděpodobnosti, podle níž se následně vypočítají kurzy. Profesionální bookmaker si nejprve musí precizně analyzovat konkrétní zápas. Bere v úvahu všechny potřebné statistiky, situaci v týmu a jiné zajímavosti.

Ve většině případů se na vytváření kurzů každé soutěže podílejí alespoň dva bookmakeři, ale při těch nejprestižnějších ligách jich může být více. Samozřejmě, čím více odborníků zápas rozebere, tím přesnější je kurz.

Bookmakeři většinou určují pouze tip na favorita zápasu a následně se jim díky počítačovému programu automaticky dopočítají zbývající dvě sázkové příležitosti.

Právě počítačový program zaručí to, že hodnoty kurzů po vypočtení následující rovnice: (1 / tip 1) + (1 / tip X) + (1 / tip 2), budou mít hodnotu menší než 1.

Tento výsledek je důležitý, aby se sázková kancelář vyhnula problémům se sázkou Surebets, kterou jsme již v naší rubrice dopodrobna představili.

Bookmaker je stále ve střehu

Samotný odhad k určení konečného kurzu nestačí. Velmi důležité je sledovat i kurzy jiných renomovaných sázkových kanceláří. Kurzy se neustále mění a bookmaker musí na jejich změny okamžitě reagovat.

Jako příklad mohu uvést tenisový duel, který se odehrál v kanadském Torontu.

Jeho protagonistkami byly Petra Kvitová a bývala světová jednička Azarenková. Zápas měl být z hlediska kurzů vyrovnaný, ale po prohlášení, že Češka bojuje s mononukleózou, se okamžitě kurzy měnily ve prospěch Bělorusky. Na Azarenkovou spadl kurz z 1,80 až na 1,45. Jaký byl výsledek? Vika převálcovala dvojnásobnou vítězku Wimbledonu jasně 6:2, 6:3.

Nastavování sázkových kurzů je tak velmi náročné, vyžaduje dlouhodobé zkušenosti i zájem o sport. Bookmaker před svým počítačem prosedí několik hodin denně a navíc musí mít zmapováno několik lig najednou, což rozhodně není jednoduché. Pokud se ale v tomto světě pohybuje dlouhá léta, už při prvním pohledu na konkrétní zápas dokáže předběžně určit kurzy.

Tento článek patří do seriálu Škola sázení

 1. Na jaký sport sázet?
 2. Všechny typy sázek
 3. Jak sázet? Jednoznačně přes internet!
 1. Jaké známe sázkové kurzy?
 2. Jak bookmakeři nastavují kurzy?
 1. Výběr kvalitní sázkové kanceláře. V naší redakci doporučujeme Fortunu a Tipsport. Klidně si otevřete hráčský účet v každé. Pokud se zaregistrujte do více sázkových kanceláří, můžete si vsadit na daný zápas v té společnosti, která vypsala nejvyšší kurz a kromě toho využít více vstupních bonusů, sázky bez rizika a různé promo-akce.
 1. 5 skvělých rad jak sázet
 1. Bankroll management – práce s penězi
 2. Veďte si sázkařské záznamy
 1. Sázení jako práce
 2. Dobré a špatné série
 3. Psychologie tipování

Foto: ©George Serban/fotky&foto