Bankroll management – práce s penězi

Jedním ze základních předpokladů, jak se stát úspěšným sázkařem, je naučit se správně spravovat své peníze. Zejména začínající sázkaři na to ale velmi často zapomínají. Představme si tedy, jak funguje takzvaný bankroll management, někdy nazývaný také jednoduše money management.

Výšku sázek nenavyšujte

Zkušeným sázkařům asi netřeba vysvětlovat, že sázení by se v určitém smyslu slova dalo nazvat i podnikáním. Proto se ve světě sázení doporučuje, tak jak to dělají i úspěšní podnikatelé, určit si nejprve základní balík peněz, se kterým chcete při sázení operovat. Ten by však měl být dostatečně vysoký na to, aby se s ním dalo efektivně pracovat.

Kolik tedy vsadit? Přesně tolik, kolik vám váš kapitál dovoluje. Co je však důležité zdůraznit je to, že limit musí být fixní a neměli byste s ním hýbat ani v případě velmi příznivých okolností. Pokud se vám i začne dařit, začnete vyhrávat, nenechte se tím zlákat k navýšení sázek. Dlouholetí sázkaři, kteří mají bankroll management nastaven úspěšně, nejčastěji doporučují vsadit na jeden tiket ideálně 2-3 %, maximálně 5 % vašeho kapitálu. Nikdy však nesázejte víc, než si můžete dovolit prohrát.

Nastavte si vlastní hranice

Další paralelou mezi sázením a podnikáním je možnost úspory, tedy odložení části výhry bokem. Možností, jak na to, je několik. U první si stanovíte interval, po jakém si budete část ze svých výher odkládat, a zároveň i procento. Například si řeknete, že budete pravidelně každý měsíc odkládat 25 %, tedy čtvrtinu vašich výher. V případě druhé možnosti úspory si nestanovíte časovou, ale „násobkovou“ hranici, kdy se rozhodnete odložit si část svého vkladu. V tomto případě se nejčastěji využívá hranice dvojnásobku počátečního kapitálu. Nejdůležitější ze všech pravidel však je přistupovat k sázení odvážně, ale rozvážně. Správný bankroll management, ale i vysoká úroveň sebekázně jsou velkým předpokladem úspěšného a výnosného sázení.

Tento článek patří do seriálu Škola sázení

 1. Na jaký sport sázet?
 2. Všechny typy sázek
 3. Jak sázet? Jednoznačně přes internet!
 1. Jaké známe sázkové kurzy?
 2. Jak bookmakeři nastavují kurzy?
 1. Výběr kvalitní sázkové kanceláře. V naší redakci doporučujeme Fortunu a Tipsport. Klidně si otevřete hráčský účet v každé. Pokud se zaregistrujte do více sázkových kanceláří, můžete si vsadit na daný zápas v té společnosti, která vypsala nejvyšší kurz a kromě toho využít více vstupních bonusů, sázky bez rizika a různé promo-akce.
 1. 5 skvělých rad jak sázet
 1. Bankroll management – práce s penězi
 2. Veďte si sázkařské záznamy
 1. Sázení jako práce
 2. Dobré a špatné série
 3. Psychologie tipování

Foto: ©Minerva Studio, ©Focus Pocus LTD /fotky&foto